Powrót

Powstań Polsko. Jak dwóch studentów z Wrocławia stworzyło biznes na patriotycznym designie

Kochają Polskę i potrafią na tym zarabiać. Surge Polonia od ponad czterech lat sprzedaje patriotyczną odzież i rośnie w oczach, niczym innowacyjna firma z sektora IT. - Udaje nam się utrzymywać trzycyfrowe wzrosty rok do roku - mówi współtwórca firmy Wojciech Setny.

Cała historia zaczęła się dość niewinnie. Dwóch wrocławskich studentów - Wojciecha Setnego i Mateusza Staronia - łączyło zamiłowanie do historii Polski. Swoją pasję chcieli również manifestować przez noszenie patriotycznych ciuchów, ale w sklepach nie znaleźli nic ciekawego.

- Od zawsze czuję się patriotą i interesuję się też designem. Nie mogłem uwierzyć, że przez 20 lat nowej Polski nikt nie zajął się na poważnie naszymi symbolami - mówi Wojciech Setny. Z tego zaskoczenia narodził się pomysł firmy, która mogłaby wypełnić tę rynkową lukę.

Surge Polonia uruchomiła swój sklep internetowy 11 listopada 2011 roku. Wybór tej konkretnej daty nie był przypadkowy. Po pierwsze dobrze się prezentuje (11.11.11), po drugie, to ważny dzień dla każdego patrioty. - Dla nas to był wspaniały zbieg okoliczności. Na szczęście nie musieliśmy specjalnie się spieszyć ani spowalniać przygotowań do startu. Byliśmy gotowi. - wspomina Setny.

Startup z pożyczką od kuzyna

Nie było też mowy o przypadku przy wyborze nazwy. Łacińskie zawołanie Surge Polonia, oznaczające "Powstań Polsko", było umieszczone na sztandarze Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego. Żołnierze dobrze znanego na zachodzie polskiego generała wsławili się w bitwie pod Arnhem w 1944 roku. Wprawdzie cała operacja "Market Garden", której bitwa była elementem, zakończyła się porażką, jednak twórcy marki od początku wierzyli w sukces. Może też i dlatego, że zaplanowali wszystko lepiej niż alianci.

- Niczego nie robiliśmy na "hura". Nasza firma to książkowy przykład udanego startupu. Pomysł ewoluował i rozwijał się w inkubatorze przedsiębiorczości. Od początku wszystko robiliśmy w oparciu o analizy, wyliczenia i badania konsumenckie - opowiada Setny. Pierwszym inwestorem był kuzyn wspólnika. Wraz z oszczędnościami twórców Surge Polonia udało się uzbierać około 70 tys. zł, z czego opłacono produkcję pierwszej partii patriotycznych koszulek.

- Początki były trudne. Okazało się, że nie wystarczy pomysł i nikt za nas niczego nie wyprodukuje - wspomina Setny. - Musieliśmy się wszystkiego nauczyć i od początku pilnować każdego etapu od projektu do nadruku. (....)

Materiał ze strony money.pl

fot. Surge Polonia

http://msp.money.pl/pomysl-na-biznes/artykul/powstan-polsko-jak-dwoch-studentow-z,134,0,2002310.html

Autor: Administrator

29.03.2016

Przyłącz się
do nas

Fundacja Marka dla Polski ma charakter otwarty. Do projektu cały czas dołączają nowe przedsiębiorstwa, które chcą stać się częścią tego historycznego wydarzenia. Jeśli chcesz dołączyć do grupy Partnerów wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz, a następnie otrzymasz więcej informacji na temat fundacji.

Przyłącz się do nas

Kontakt

Pole obowiązkowe Nieprawidłowy adres email
Pole obowiązkowe

Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest fundacja Marka dla Polski, z siedzibą w Warszawie (00-732), przy ul. Czerskiej 8/10. Pana/Pani dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celu jednorazowego przesłania informacji o fundacji oraz w celu odpowiedzi na ewentualne pytania zawarte w formularzu. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.